Film a napenergia-hasznosítás első lépéseiről a Magyar nők TV sorozatban

2022.07.01.
Film a napenergia-hasznosítás első lépéseiről a Magyar nők TV sorozatban

A napfényt előbb-utóbb energiaforrásként fogják használni. Miért várnánk?” Így vallott a külföldön csak „Sun Queen”-nek nevezett magyar tudós, azaz a Napkirálynő 1950-ben.

A Magyar nők sorozatban Telkes Máriát mutatta be az M5 TV csatorna a 2022 június 18-i adásában, aki a világon elsőként foglalkozott a modern kori napenergia-hasznosítással. (borítókép: Major Melinda színésznő músorvezető, amint megszemélyesíti Telkes Máriát munka közben.)

Az adás elkészítésében komoly szerepet vállalt az ELTE TTK Anyagfizikai Tanszéke. A forgatás a tanszék Demonstrációs laboratóriumában volt, ahol Ajtai János segédkezett. Telkes Mária szakmai életművének bemutatásában Radnóti Katalin szólalt meg. A nők szerepéről és lehetőségéről napjainkban pedig Musza Alexandra nyilatkozott.

Az adás linkje: https://mediaklikk.hu/m5/cikk/2022/06/15/magyar-nok-telkes-maria/

 

Radnóti Katalin nyilatkozik a filmben

 

Telkes Mária az ELTE-elődjére a Budapesti Egyetemre járt 100 évvel ezelőtt, matemtika-fizika szakon végzett, majd az USA-ban csinált tudományos karriert.

Az USA-ban 1934-ben a 11 legismertebb nő közé került be, mint tudós.

Sok (12) kitüntetést kapott. Kb. 100 tudományos cikke és 20 szabadalma volt.

Telkes Mária (a Napkirálynő) legfontosabb eredményei:

  • Napenergiával működő sütő – Indiában ma is népszerű.

  • A tengervíz sótalanítása napenergiával készülék, mely az USA pilóták alapfelszerelése volt a 2. VH-ban. Ha a pilóta a tengerbe zuhan, akkor a kiszáradást elkerülendő tudjon inni. Fekete filc átitatása tengervízzel, amit egy átlátszó műanyaglabdában kitesznek a napra. A víz elpárolog belőle és a labda falán csapódik le, melyet össze lehet gyűjteni.

  • Sóolvadékos napenergiát hasznosító fűtési rendszer. Ez éjszaka is képes a napenergiát tárolni! A glaubersó megolvad (kb. 20 tonna) és kb. 10 napig képes a hőt tárolni, mely segítségével lehet a meleg levegőt és a vizet keringtetni. Egy ilyen kísérleti ház épült Denverben, mely nagy szenzációt váltott ki annak idején.

Ez utóbbinak napjainkban is van jelentősége a sóolvadékot alkalmazó tornyos naperőművek (naphőermű) esetében. A napfényt rengeteg tükörrel egy toronyra irányítják, ahol a só (K+ és NaNO3 ) megolvad és a naplemente után is még órákig képes kb. 500° C-on maradni, mellyel gőzt lehet előállítani, melyet a turbinákra lehet vezetni, ami meghajtja a generátort.

Musza Alexanda beszél a filmben a nők szerepéről a kutatásban, megosztja személyes tapasztalatait arról, hogy miként került közel a fizika világához, milyen napjainkban női kutatónak lenni és mennyire érdekes a kutatás.