Archívum
Program Archive of the Ortvay Seminar Series 2010 Spring
2010. február 18. , csütörtök, 15 órakor
Siklér Ferenc (MTA-RMKI):
"Első LHC eredmények rekord energián"
Kivonatos ismertetés:
Az előadásban felvázolom az eredményekhez vezető munka főbb állomásait, a további terveket, valamint a következő, 7 TeV-es energialépcső kihívásait.
2010. február 25. , csütörtök, 15 órakor
Beleznay Ferenc (MTA-MFA):
"A 2009. évi fizikai Nobel-díj"
Kivonatos ismertetés:
A híradás értékelő részében számtalan olyan mondatot találunk, amely külön-külön is megérdemelne hosszabb értékelést, hiszen: ,,az ez évi Fizikai Nobel díj olyan tudományos eredményeket díjaz, amelyek segítettek a mai összecsatolt társadalmunkat megalapozni, de nem csak új, gyakorlati felfedezésekre vezettek a mindennapi élet számára, hanem új eszközöket adtak a tudományos kutatás területén is. ... Ma már az optikai szálak lehetővé teszik, hogy a szélessávú internet és egyéb hír- és adat-forgalom szétterjedjen a világban a másodperc tört része alatt. ... Ennek a forgalomnak nagy részét éppen azok a digitális képek alkotják ... amelyeket az első sikeres leképező eszköz, a CCD tett lehetővé. Ez forradalmasította a fényképezést és a film kiváltásával megkönnyítette a képek feldolgozását és terjesztését is. ... A CCD technológiát számos orvosi alkalmazásban is felhasználjuk a test belsejének a leképezésére mind diagnosztikai, mind pedig mikro-sebészeti célokra. ... A digitális fényképezés a kutatás számos területén pótolhatatlan eszközzé vált, új lehetőségeket adott, hogy láthatóvá tegyük a korábban rejtett részleteket, így kristály-tiszta képeket szolgált Univerzumunk távoli helyeiről csakúgy, mint az óceánok mélyéről".
Az előadás váza:
- 2009 Fizikai Nobel díj
- Üvegszál (Charles K. Kao) és CCD (Willard S. Boyle and George E. Smith)
- Az üvegszál története
- Üvegszál és lézer-dióda
- Új fejlemények - szál-lézer és erősítő
- A CCD
- MOS rendszer felépítése és sávdiagramja
- A MOS kapacitás fizikája
- A CCD ,,története"
- A CCD működése
- CCD és tudomány
- CCD és biológia
- CCD és csillagászat
- CCD és Bell Lab.
- Nobel díj - Fizika és technológia - ,,Rossz" és ,,jó" Nobel-díjak?
2010. március 4. , csütörtök, 15 órakor
Szabó Gábor (SZTE, Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék):
"Európai lézeres központ Magyarországon - Extreme Light Infrastructure (ELI)"
Kivonatos ismertetés:
Mindezek alapján érthető, hogy az ELI felkerült az European Startegy Forum on Research Infrasturcture (ESFRI) által összeállított, az EU tudományos versenyképességét erősítő, középtávú (10-20 év) stratégiai infrastruktúra projektek listájára. Az ELI előkészítésére egy 13 országból álló konzorcium (ELI Preparatory Phase, ELI PP) a 2007-2010 időszakra 6 MEUR támogatást nyert. Az ELI PP Irányító Bizottsága 2009. október 1-n úgy döntött, hogy Csehországot, Magyarországot és Romániát bízza meg az ELI megvalósításával. A Magyarország által benyújtott pályázat Szegedet jelölte ki az építkezés helyszínéül. Az előadásban bemutatjuk az ELI projekt lényegét, amely a tervek szerint a jelenleg ismert lézereket, több paraméterében 1-5 nagyságrenddel felülmúlja, példákkal illusztráljuk a lehetséges alkalmazási területeket. Részletesen megvizsgáljuk, a Szegeden megépülő berendezés főbb jellemzőit, illetve az ezek által nyújtott kísérleti lehetőségeket.
Martinás Katalin (ELTE, Fizikai Intézet, Atomfizikai Tanszék):
"Irreverzibilis közgazdaságtan"
Az előadásban egy újragondolt közgazdaságtan kereteit vázoljuk fel, amelyben nem kell feltételezni, hogy a gazdaság egyensúlyban van.
Bemutatjuk, hogy a mai közgazdaságtan a termodinamika első és második főtételeinek megfeleltethető elveken alapszik. Jeremy Bentham által megfogalmazott ,,legnagyobb boldogság" elve feleltethető meg a II. főtételnek, azonban a XIX. században formálódott matematikai közgazdaságtan az elvet már a maximális hasznosság formában fogalmazta meg, és ehhez az egyensúlyi hipotézissel is élt.
Irreverzibilis közelítésben a maximális boldogság elvéből az irreverzibilis termodinamikához hasonló dinamikus keretet kapunk, amely határesetként tartalmazza a neoklasszikus elméletet.
Alkalmazásként bemutatjuk, hogy a materiális javak cseréjénél értelmezhető a piaci erő és a hatékony piaci szabályozás. A szellemi és kulturális javak természetéből azonban az következik, hogy nem lehet hatékony a piaci szabályozás.
Irodalom: Robert U. Ayres, Katalin Martinás: On the reappraisal of microeconomics: economic growth and change in a material world / - Cheltenham (UK); Northampton (MA): E. Elgar, 2005. Martinás Katalin, A változás humáncentrikus értelmezése ökofizikai felfogásban, in: Nováky E (alkotó szerk) Változás és jövõ [Change and future], Budapest: Püski Kiadó, 2008.
2010. március 18. , csütörtök, 15 órakor
Bajnok Zoltán (ELTE, Fizikai Intézet, Elméleti Fizika Tanszék):
"AdS/CFT, avagy leírhatja-e a húrelmélet az erős kölcsönhatást?"
Kivonatos ismertetés:
Korunk e két legjelentősebbnek tartott kvantumtérelméleti problémájában hozott előrelépést Maldacena sejtése, az AdS/CFT megfeleltetés, mely a mértkelméletek és a gravitációt is tartalmazó húrelmélet közti dualitási kapcsolat. Egyrészről a klasszikus (szuper) gravitációt képezi le erősen kölcsnható mértékelméletekre, másrészről a gyengén kölcsnöható mértékelméleteket felelteti meg a kvantumos gravitációnak.
Előadásomban megismertetem a hallgatóságot Maldacena sejtésével. Megmutatom, hogyan sikerült azt egzakt számításokkal alátámasztanunk. Betekintést adok, hogy a sejtést elfogadva milyen módon használhatjuk azt olyan releváns jelenségek megértésére, melyeket az erős kölcsönhatás hoz létre.
2010. március 25. , csütörtök, 15 órakor
Ünnepi tudományos ülés, a
"375 éves az Egyetem - természettudományos oktatás és
kutatás jelene és jövője" keretében:
Vicsek Tamás: "Kollektív viselkedés"
Katz Sándor: "A részecskefizika mint videojáték?"
Frei Zsolt: "Gravitációs hullám - asztrofizika"
2010. április 08. , csütörtök, 15 órakor
Dóra Balázs (BME, Fizika Tanszék):
"Dirac elektronok nemegyensúlyi transzportja grafénban"
Kivonatos ismertetés:
A grafén egy egyetlen atom vastagságú grafit réteg, a szén egy módosulata, 2004-es izolálása óta fokozatosan nő az érdekődés az irányában. Alacsony energiás gerjesztései egy két dimenziós, tömeg nélküli Dirac egyenlettel irhatóak le, lehetővé téve ultrarelativisztikus kvantumjelenségek tanulmányozását szilárdtestfizikai kísérletekben. A lehetséges nanoelektronikai alkalmazások szempontjából is ígéretes anyagnak tűnik.
Előadásomban először áttekintem a grafén alapvető fizikai jellemzőit és különleges tulajdonságait, majd megmutatom, hogy gerjesztéseinek Dirac elektronikus jellege döntően befolyásolja vezetési tulajdonságait erős elektromos térben, ahol a Schwinger-féle párkeltés is fontos szerephez jut.
2010. április 15. , csütörtök, 15 órakor
Cyrus Taylor (Case Western Reserve University, Cleveland, OH, USA):
"STEP: Science and Technology Entrepreneurship Program"
Kivonatos ismertetés:
2010. április 22. , csütörtök, 15 órakor
Tegze Miklós (MTA-SZFKI):
"Röntgendiffrakció egyetlen molekulán"
Kivonatos ismertetés:
A röntgensugárzás felfedezése óta eltelt több mint száz évben a szóráskísérleteken alapuló szerkezetvizsgáló módszerek eljutottak az egyszerű kristályrácsok felismerésétől a bonyolult fehérjemolekulák atomi pozícióinak pontos meghatározásáig. Mostanáig azonban csak olyan anyagoknak lehetett ilyen módon meghatározni a szerkezetét, amelyek kristályokat alkotnak.
Az utóbbi években felépült vagy épülő röntgen szabad-elektron lézerek új lehetőségeket teremtenek a szerkezetkutatásban. Alkalmazásuk lehetővé teszi nem kristályosítható részecskék, végső soron egyetlen önálló molekula szerkezetének meghatározását.
Előadásomban a röntgen szabad-elektron lézerek rövid bemutatása után megmutatom, hogyan lehet ilyen kísérleteket elvégezni, majd vázolom a mért adatok kiértékelése során felmerülő problémákat és azok megoldásának lehetőségeit.
2010. április 29. , csütörtök, 15 órakor
Szabó Zoltán (Eötvös Loránd Geofizikai Intézet - ELGI):
"Rybár István és az Eötvös-inga"
Kivonatos ismertetés:
2010. május 6. , csütörtök, 15 órakor
Csonka Szabolcs (BME, Fizika Tanszék, Szilárdestfizikai Laboratórium):
"Cooper-párok feltörése kvantum dotok segítségével"
Kivonatos ismertetés:A szupravezetők természetes forrását jelentik összefonódott elektron pároknak, hiszen az elektronok spin szinglet állapotú Cooper-párokat alkotnak. Cooper-párok alagutazással kinyerhetőek a szupravezetőből, de ahhoz, hogy hatékony pár keltő eszközt kapjunk, a Cooper-párokat rá kell kényszeríteni, hogy egymástól elválasztott elektronokra essenek szét.
Előadásomban bemutatom az első Cooper-pár feltörő eszköz kísérleti megvalósítását, ami kvantum dotokon jelentkező Coulomb kölcsönhatás elvén alapszik.
2010. május 20. , csütörtök, 15 órakor
John Carr (Centre de Physique des Particules de Marseille, CPPM):
"Exploring the Sky from the Depths of the Sea (Neutrino Astronomy with ANTARES)"
/Marx memorial lecture/
Kivonatos ismertetés:
This new research field started twenty years ago with the BAIKAL and AMANDA experiments, respectively in Siberia and in Antarctica. More recently the ANTARES neutrino telescope has been built and operated in the Mediterranean Sea. The first neutrino observations with ANTARES will be presented together with some unique results on the deep sea environment made possible because of the deep sea location of the apparatus.