MTA-ELTE "Lendület" Tejútrendszer kutatócsoport

MTA-ELTE

KUTATÁSI TÉMA

A csillagászati spektroszkópia és a csillagok elméleti színképeinek modellezése az egyik legfontosabb eszköz a csillagászok kezében a Világegyetem megismerése érdekében. Kutatócsoportunk célja a Tejútrendszer kémiai összetételének feltérképezése nagyfelbontású spektroszkópiai égboltfelmérő programok adatainak felhasználásával. Csoportunk a Sloan Digitális égboltfelmérő program (SDSS) teljes jogú tagjaként, nem nyilvános adatokhoz hozzáférve tudja a Tejútrendszer fejlődését vizsgálni. E célból az SDSS belül a Milky Way Mapper nevű nagyfelbontású spektroszkópiai program 2027 végéig közel 5 millió csillag fizikai paraméterét és kémiai összetételét fogja meghatározni az észlelt csillagszínképek elméleti modellekkel történő illesztésével. Csoportunk az első Magyarországon, amely csillagok kémiai összetételének meghatározásával és elméleti csillagszínképek fejlesztésével foglalkozik. A pályázat indulásakor több fiatal tudóssal bővültünk, ami lehetővé tette, hogy több csillagászati spektroszkópiával kapcsolatos, eredetileg nem tervezett új projektet is elindíthassunk. A Lendület projekt keretében kiemelt figyelmet fordítunk a fiatal tudósokkal való együttműködésre és a BSc, MSc és PhD hallgatók témavezetésére, akik a csillagászati spektroszkópia, elméleti csillagspektrumok fejlesztése és galaxisok kémiai fejlődésének modellezésének témakörében választhatnak diplomamunka és TDK projekteket. Kutatócsoportunk több nemzetközi intézettel és egyetemen dolgozó kutatóval is aktívan (heti szinten) együttműködik, többek között: Universidad Diego Portales (Chile), The Ohio State University (USA), Instituto de Astrofísica de Canarias (Spain), Space Telescope Science Institute (USA), Columbia University (USA), University of Arizona (USA), National Optical Astronomy Observatory (USA), Liverpool John Moores University (UK).


Eredményeink

Az MTA-ELTE Lendület Tejútrendszer kutatócsoport az SDSS-V Milky Way Mapper nagyfelbontású spektroszkópiai égboltfelmérés első publikus adatközlésének validálását és kalibrálását végezte el, melynek adatai 2025 nyarán kerülnek publikálásra. Ennek során közel 1 millió csillag fizikai paramétereit és kémiai összetételét vizsgáltuk meg részletesen abból a célból, hogy az adatokat használó csillagászoknak pontos útmutatás adjunk az adatok pontosságáról és felhasználhatóságáról. Az erről szóló hivatalos SDSS referált publikációt 2025-ben jelentetjük meg. Több nemzetközi projektben is részt vettünk Galaxisunk történetének megismerésére, amelyek során a Tejútrendszerben a kémiai mennyiségek alakulását vizsgáltuk. A MWM első adatközlésében szereplő privát adatok segítségével feltérképeztük a Tejútrendszer két korongját, a halót, és az abban megfigyelhető többszörös csillagpopulációkat. Az OMEGA+ galaktikus kémiai evolúciós kód és 412 000 csillag felhasználásával sikeresen modelleztük 15 elem (Fe, Mg, O, Si, S, Ca, Ti, Na, Al, K, V, Cr, Mn, Co, Ni) Tejútrendszeren belüli eloszlását. Eredményeink szerint Galaxisunk kialakulása során ütközött egy másik galaxissal nagyjából 11.4 millárd évvel ezelőtt, az ütközés 9.4 millárd évvel ezelőtt volt a legerősebb és alig két milliárd évvel ezelőtt fejeződött be. A Tejútrendszert több komponensre bontva sokkal pontosabban tudjuk az ütközést folyamatát vizsgálni, mint bárki más korábban. Kutatócsoportunk a Space Telescope Science Institute (STScI) kutatóinak együttműködésével hozták létre a James Webb-űrtávcső hivatalos elméleti csillagszínkép-gyűjteményének legújabb kiadását, amely a valaha elkészített legnagyobb ilyen adatbázis. A JWST műszereinek kalibrációjához, a csillagok és exobolygók színképében megjelenő molekulák – mint például a víz – elnyelési sávjainak megkülönböztetéséhez elengedhetetlen egy pontos elméleti csillagszínkép-adatbázis elkészítése.

Borítókép: A MWM első adatpublikálásában szereplő közel egy millió csillag fémtartalmának (héliumnál nehezebb elemek) térképe. A vörössel jelölt csillagok légkörében kb 3-szor annyi fém található mint a Napéban, míg a kékkel jelölt csillagok fémtartalma kb. 100-szor kisebb, mint a Napé. Forrás: Mészáros et al. 2025, előkészítés alatt.


TAGOK

Mészáros Szabolcs
tudományos főmunkatárs
ELTE honlap

Szabó M. Gyula
kutató professzor
ELTE honlap

Kovács József
tudományos főmunkatárs
ELTE honlap

Derekas Alíz
tudományos főmunkatárs
ELTE honlap

Szigeti László
tudományos munkatárs
ELTE honlap

 

Dencs Zoltán

 

Cseh Borbála
doktorandusz
ELTE honlap

Hegedűs Viola
doktorandusz
ELTE honlap


ELÉRHETŐSÉGEK

Csoportvezető: Mészáros Szabolcs
Szoba: Északi tömb 3.82
Emailcím: uh.etle.ffats@3018izsem