Radioaktív hulladékok minősítése – szolgáltatás

Radioaktív hulladékok minősítése – szolgáltatás

KUTATÁSI TÉMA

Csoportunk célja a radioaktív hulladékok hatékonyabb kezelésének, ezzel környezeti terhelésük csökkentésének elősegítése. 

A GAMMA Műszaki Zrt. és az Eötvös Loránd Tudományegyetem 2025 februárjában indult projektjében fejlesztéseink célja egy olyan korszerű eszköz- és eljárásrendszer kialakítása, amely költséghatékony, gyors és megbízható megoldást kínál a radioaktív hulladékcsomagok minősítésére, ezáltal forradalmasítja a radioaktív hulladékok kezelésénél alkalmazott, ún. felszabadítási eljáráshoz szükséges módszereket.

Az atomenergia-termelésben és a modern egészségügyi ellátásban egyre több radioaktív hulladék keletkezik, amelynek megfelelő tárolása és kezelése világszerte jelentős környezeti és gazdasági kihívást jelent. A Gamma Zrt és az ELTE TTK közös, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) támogatásával megvalósuló programja ezen a problémán szeretne enyhíteni. A konzorcium résztvevői olyan mobil, konténerbe épített mérőrendszerek kialakításán dolgoznak, melyek kiegészítő elemekkel kibővítve nagy mennyiségű radioaktív hulladék vizsgálatát teszik lehetővé. Az új mérőrendszer nemcsak gyorsabb és hatékonyabb lesz a jelenleg használt technológiáknál, hanem lehetővé teszi a hulladék minősítését már a tárolási folyamat korai szakaszában, ezzel is segítve az elhelyezési kapacitások kihasználásának optimalizálását és a tárolási költségek csökkentését. A projekt résztvevői ezzel forradalmasíthatják az ún. felszabadítási eljárást, vagyis azt a folyamatot, amely során biztonságos sugárzási szinttel rendelkező anyagokat már egyéb hulladékkezelési eljárásban kezelhetik tovább, akár újra is hasznosíthatják.

A Gamma Zrt vezetésével megvalósuló fejlesztés eredményeként létrejövő szolgáltatás új funkciói és technológiai megoldásai révén versenyképesebb alternatívát nyújt majd a jelenlegi módszereknél. Ez a megoldás pedig nem csak Magyarországon jelenthet komoly gazdasági előnyt a felhasználók számára, hanem minden olyan országban, ahol radioaktív hulladék keletkezik.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karának fizikus és vegyész kutatói több szakterületen is hozzájárulnak a projekthez, főként támogató szimulációk, kísérleti kutatások és mérések révén. Az egyetem részvételét koordináló vezető kutatók Horváth Ákos és Veres Gábor az Atomfizika Tanszék munkatársai, valamint Homonnay Zoltán az Analitikai Kémiai Tanszék munkatársa. A projekt szép példája az interdiszciplináris, tanszékeken átívelő, iparilag hasznosítható eredménnyel záruló kutatási projekteknek.

A fejlesztés eredménye a radioaktív hulladékok kezeléséhez szükséges minősítési eljárás forradalmasítása mellett számos egyéb új lehetőséget is kínál, hiszen a projekt során fejlesztett detektorok és mérési eljárások más mérőrendszerekben is alkalmazhatók lesznek, hozzájárulva az ipari méréstechnológia fejlődéséhez.


A projekt adatai

Pályázat azonosító száma: 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00076

Pályázat címe: „Radioaktív hulladékok minősítése, mobil konténeres mérőhely és detektorhálózatra épülő technológia alkalmazásával" szolgáltatás fejlesztése

Megvalósítás kezdete: 2025.02.01.

Megvalósítás tervezett befejezése: 2027.01.31.

Konzorcium:

  • GAMMA Műszaki Zrt. – Konzorciumvezető
  • Eötvös Loránd Tudományegyetem – Konzorciumi tag
A pályázatról megjelent sajtóközlemény ezen a linken olvasható.

Tagok

Veres Gábor
egyetemi tanár
ELTE honlap

Homonnay Zoltán
egyetemi tanár
ELTE honlap

Horváth Ákos
egyetemi docens
ELTE honlap

Süvegh Károly
egyetem docens
ELTE honlap

Kovács Béla
egyetemi docens
ELTE honlap

Kovács Krisztina
egyetemi adjunktus
ELTE honlap

Fogl László
mérnök-oktató
ELTE honlap

Tóth Szabolcs
doktorandusz
ELTE honlap

Körtefái Dóra
doktorandusz
ELTE honlap

Burucs András Barnabás
MSc hallgató

Hertelendy Barnabás
MSc hallgató

Kudor Mátyás
MSc hallgató

Bándi Tamás
BSc hallgató

Benke Tibor
BSc hallgató

Csóka Péter
BSc hallgató

Kovács Balázs Csaba
BSc hallgató

Seprődi Barnabás
BSc hallgató (BME)

Boros Panna
gimnazista, Talentum mentorprogram