Kocsis Bence
egyetemi adjunktus (2015-2020)
PhD (Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, 2007)
Atomfizikai Tanszék
GALNUC Astrophysical Dynamics and Statistical Physics of Galactic Nuclei
Mellék: +36-1-372-2500 / 6342
Honlap: sns.ias.edu
Emailcím: uh.etle.ktt@siscokb
Biográfia:
Kocsis Bence az ELTE adjuntusa és az ERC Starting Grant GALNUC projekt csoportvezetője. Az ELTE előtt az Institute for Advanced Study (Princeton) 3-éves tagja volt, és NASA Einstein Ösztöndíjas a Harvard Egyetemen.Kocsis Bence a mester (1999-2004) és a PhD (2004-2007) tanulmányait az ELTÉn végezte és a Bolyai Kollégium tagja volt. A mester szakdolgozatot a Sunyaev Zeldovich effektusból a PhD disszertációt gravitációshullám asztrofizikából írta. Egyetemi évei alatt nyári kutatást végzett a Harvardon bolygó dinamikából 2002-ben és gravitációs hullámokból a Caltechen a LIGO SURF projektben 2003-ban. Ez volt történetileg az első tudományos együttműködés az ELTE és a LIGO között. Kocsis több tudományos látogatást végzett a Columbia Egyetemen a PhD kutatásai során és a doktori utolsó évét a Harvardon töltötte mint predoktori és Öveges ösztöndíjas.
Bence Kocsis az elméleti asztrofizika számos területén dolgozik, mint a gravitációshullám asztrofizika LIGO/VIRGO, LISA és pulzár időzítési rendszerek segítségével, asztrofizikai dinamika, sűrű csillagklaszterek, általános relativitáselmélet asztrofizikai alkalmazásai, fekete lyuk fizika naptömegű és szupermasszív skálákon, akkréciós fizika, diszk-szatellita kölcsönhatás, és statisztikus mechanika. Számos váratlan elméleti jóslatot tett a gravitációshullámok újszerű asztrofizikai alkalmazására. Rámutatott, hogy a LIGO érzékeny a galaxismagokban és a gömbhalmazokban levő fekete lyukak gravitációshullám fékezési sugárzására. Ezek a források excentrikus inspiral jeleket bocsátanak ki, amik intenzívebbek, tovább tartanak, és gazdagabb frekvencia spektrummal bírnak mint a körkörös források, amik a forrás asztrofizikai környezetéről árulkodhat. Másodszor, szupermasszív fekete lyuk kettősökkel is foglalkozik, amik a pulzár időmérő rendszerekkel és a LISA detektorokkal lesznek mérhetők. Kocsis megmutatta, hogy a szupermasszív kettőst körülvevő gáz megváltoztatja a gravitációshullám jeleket és elektromágneses megfelelőket is adnak. Harmadrészt, megmutatta, hogy a pulzárokkal lehet a naptömegű és közepes tömegű fekete lyukakat mérni a Tejút közepén, a legbelső tartomány ezzel feltérképezhető. Negyedrészt megmutatta, hogy a gravitációshullámok anyagban gyengén disszipálódnak, ami gázkorongban infravörös felfényléshez és a csillagokban felfűtéshez vezet. Ötödrészt megmutatta, hogy a LIGO érzékeny lesz a szupermasszív fekete lyukakra, amint azok gravitációshullám visszhangokat adnak a galaxismagokban. Továbbá megmutatta, hogy a fekete lyuk ütközések statisztikájának a gömbhalmazokban univerzális tulajdonsága van (mégpedig az ütközési valószínűség a kettőstömeg negyedik hatványával skálázik) amit a gravitációshullám források statisztikájából ki lehet mutatni. Bartos Imrével megmutatták, hogy az aktív galaxismagokban a gáz segíti a naptömegű fekete lyukak ütközését. Azt is megmutatta, hogy a szupermasszív fekete lyuk is elősegíti az ütközést az oktupól-rendű Kozai-Lidov effektus révén. A Physical Review Lettersben nemrégiben megjelent három cikkben rámutatott arra, hogy a csillaghéj tágulása és gáz visszahullás katalizálja a fekete lyuk ütközési folyamatot, továbbá, hogy a széthulló csillagklaszterek jelentősen hozzájárulnak a LIGO/VIRGO által detektált ütközésekhez, és arra, hogy a fekete lyuk populációk várhatóan korongokat alkotnak a galaxismagokban.
Kocsis felfedezett egy lenyűgöző kapcsolatot az asztrofizikai rendszerek és kondenzált anyagok között. A gömbhalmazokban és a galaxismagokban keringő csillagok és kompakt objektumok pályasíkjai rendezett és rendezetlen fázisokba tömörülnek, és fázisátalakulást hoznak létre a távolság és tömeg függvényében. A Hamiltonfüggvény ami leírja a folyamatot hasonlóságot mutat a folyadékkristályokkal, az örvény kristályokkal és a spin üvegekkel.
Kocsis Bence klasszikus elméleti mechanikát, elektrodinamikát, Ortvay feladatmegoldó kurzust, bevezetés az asztrofizikába, galaktikus dinamikát, és fekete lyuk fizikát oktatott. Társtémavezette a doktorik kutatásait Ryan O'Leary-nek, Béky Bencének, és Gongjie Linek a Harvardon és Gondán Lászlónak az ELTÉn. Szölgyén Ákos és Máthé Gergely mesterszakos témavezetője volt. Jelenleg Szölgyén Ákos, Máthé Gergely, és Deme Barnabás doktori témavezetője.
Tudományos adatbázisok profiloldalai:
- Publikációs lista: MTMT2
- Publikációs lista: ORCID
- Publikációs lista: ResearcherID
- Publikációs lista: Scopus
- Publikációs lista: Google Scholar
- Publikációs lista: adsabs.harvard.edu
- Publikációs lista: arxiv.org
- Személyi adatlap a doktori.hu oldalon.
Az utolsó 5 év válogatott közleményei:
- Á. Szölgyén, B. Kocsis, Black Hole Disks in Galactic Nuclei, PRL, 121, 101101 (2018)
- G. Fragione, B. Kocsis, Black Hole Mergers from an Evolving Population of Globular Clusters, PRL, 121, 161103 (2018)
- H. Tagawa, T. Saitoh, B. Kocsis, Compact Object Mergers Driven by Gas Fallback, PRL, 120, 261101 (2018)
- L. Gondán, B. Kocsis, Measurement Accuracy of Inspiraling Eccentric Neutron Star and Black Hole Binaries Using Gravitational Waves, ApJ, 871, 178 (2019)
- B. Kocsis, T. Suyama, T. Tanaka, S. Yokoyama, Hidden Universality in the Merger Rate Distribution in the Primordial Black Hole Scenario, ApJ, 854, 41 (2018)
- Á. Takács, B. Kocsis, Isotropic-Nematic Phase Transitions in Gravitational Systems. II. Higher Order Multipoles, ApJ, 856, 113 (2018)
- Z. Roupas, B. Kocsis, S. Tremaine, Isotropic-Nematic Phase Transitions in Gravitational Systems, ApJ, 842, 90 (2017)
- R. M. O'Leary, Y. Meiron, B. Kocsis, Dynamical Formation Signatures of Black Hole Binaries in the First Detected Mergers by LIGO, ApJ, 824, 12 (2016)
- B. Kocsis, S. Tremaine, A numerical study of vector resonant relaxation, MNRAS, 448, 3265 (2015)
- T. D. Brandt, B. Kocsis, Disrupted Globular Clusters Can Explain the Galactic Center Gamma-Ray Excess, ApJ, 812, 15 (2015)