Archívum
Program Archive of the Ortvay Seminar Series 2000 Spring
2000. február 24., csütörtök 15 órakor
Kondor Imre (ELTE Komplex Rendszerek Fizikája Tsz.):
"Fizika és pénzügyek"
Kivonatos ismertetés:
Ezzel párhuzamosan a gazdasági-pénzügyi témák egyre erőteljesebben jelennek meg az egyetemi fizika curriculumokban is, az angol Institute of Physics önálló posztgraduális iskolát nyitott a tárgyban, az Ulmi Egyetemen külön tanszéket alapítottak, stb.
Ebben az előadásban röviden áttekintjük az ökonofizika megszületéséhez vezetõ fejleményeket, megemlítjük a főbb kutatási problémákat, végül egy konkrét feladat elemzésén keresztül megkíséreljük bemutatni, hogy a pénzintézetek nemcsak álruhába öltözött matematikusokat alkalmaznak a fizikusok személyében, hanem a komplex rendszerek fizikájának fogalomalkotásai és módszerei valóban rendkívül hasznosan használhatók fel tényleges pénzügyi problémák kezelésére.
2000. március 2., csütörtök, 15 órakor
Polónyi János (Louis Pasteur Egyetem és ELTE):
"Maxwell konstrukció és a klasszikus alagut effektus"
Kivonatos ismertetés:
Az elsõrendű fázisátmenet szokásos kisérőjelensége a spinodális fázis szétválás, egy inhomogén, nagy amplitudójú instabilitás. Ennek dinamikai kialakulását és az egyensúlyi sokaságban való megvalósulását fogjuk nyomon követni egy egyszerű, skaláris részecskét leíró modellben.
2000. március 9., csütörtök, 15 órakor
Dirk Helbing (University of Stuttgart, Németország):
"The Wonderful World of Traffic"
Kivonatos ismertetés:
2000. március 16., csütörtök, 15 órakor
Groma István (ELTE Általános Fizika Tsz.):
"Mintázatok képződése diszlokáció hálózatokban"
Kivonatos ismertetés:Tekintettel arra, hogy a diszlokációk között hosszú hatótávolságú kölcsönhatás működik és a mozgásuk erősen disszipatív, a diszlokációk kollektív mozgásának sem analitikus, sem numerikus tanulmányozása nem egyszerű feladat. Ahhoz, hogy nehezen igazolható ad hoc feltevések nélküli leírást dolgozzunk ki, meg kell teremteni a mikroszkopikus és mezoszkopikus skálán történő tárgyalás közötti kapcsolatot.
Az előadás során áttekintésre kerülnek az utóbbi néhány évben a diszlokáció mintázatképződésre kidolgozott modellek. Megmutatjuk, hogy az egyedi diszlokációk mozgásegyenletébol kiindulva egy önkonzisztens térrel történő leírás származtatható. Ezután ismertetésre kerül a diszlokációk által keltett feszültségtér néhány fontos statisztikus tulajdonsága. Ez elvezet egy sztohasztikus közelítésen alapuló diszlokáció dinamika kidolgozásához, amely képes reprodukálni több kísérletileg megfigyelt diszlokáció mintázatot.
2000. március 23., csütörtök, 15 órakor
Zimányi József (KFKI RMKI):
"A kvark anyag a CERN SPS gyorsítónál?"
Kivonatos ismertetés:
Beszámoló a CERN-beli sajtótájékoztatóról, az anyag egy új formájának a megjelenéséről.
2000. március 30., csütörtök, 15 órakor
Lukács József (77 Elektronika, Budapest):
"Műszergyártás fizikus szemmel"
Kivonatos ismertetés:
Mi lehet a jelenség oka? Hogy nem csak a szerény javadalmazás, az biztos. Mi az a tudás, amit egy fizikus megszerez, és végül teljesen másként hasznosít? Mit kell tehát valójában megtanulni - megtanítani - egy fizikus hallgatónak?
Az elõadás célja, hogy néhány konkrét, az ipari gyakorlatból vett példa felhasználásával bemutassa: mik a fizikus-gondolkodás sikerei, és veszélyei.
2000. április 6., csütörtök, 15 órakor
Igó-Kemenes Péter (Heidelberg egyetem és CERN):
"Tíz év a LEP gyorsítónál és a Higgs-bozonok"
Kivonatos ismertetés:
A Higgs-bozonok előkelő helyet foglalnak el mind a részecskefizika népszerű elméletében, mind pedig a létező és tervezett kísérleti berendezések tudományos programjában. E részecskék felfedezése egyértelműen igazolná a feltételezett Higgs mechanizmust, amely - megbontva az elektrogyenge kölcsönhatás eredeti szimmetriáját - tömeget ad az elemi részecskéknek. A LEP (CERN) nagyenergiájú elektron-pozitron ütköztetőnél dolgozó kísérleti csoportnak sikerült, tízéves munka eredémnyeként, a Higgs-bozonok tömegét erősen behatárolni. A felfedezés esélye az ütköztető programjának utolsó évében, 2000-ben is komoly. E program befejeztével a Higgs-bozonok keresése először a Tevatron (Fermilab) proton-antiproton gyorsítónál, hosszabb távon pedig a CERN-ben, az LHC nagyenergiájú proton-proton gyorsítónál folytatódik.
2000. április 13., csütörtök, 15 órakor
Forgács Gábor (University of Missouri, Columbia, USA):
"Genetika és fizika kölcsönhatása a korai egyedfejlődésben"
Kivonatos ismertetés:
Az előadás bevezetőjében a többsejtűek korai fejlődésének legfontosabb állomásait tekintjük át. Ezt követően a korai fejlődés első nem triviális morfogenetikai folyamatainak (lásd első sejtosztódások, blasztula kialakulása, gasztruláció) egy számitógépes modellezését ismertetjük. A modell az egyedi sejtek fizikai tulajdonságain és a sejtek közötti plauzibilis fizikai kölcsönhatásokon alapul. A modellparamétereket a genetikus kód határozza meg.
A model jól leirja a korai fejlődés főbb állomásait; egyik fontos jóslata, hogy a gasztruláció bekövetkezésének pillanata fizikai korlátok által van determinálva. A gasztruláció egy dinamikus instabilitás megjelenése elött kell hogy végbemenjen, különben ez az instabilitás felborítja a normális fejlődést. Modelünkben ez bizonyos modelparaméterek értékeinek hirtelen változtatásával érhető el. Ezt a változást specifikus génaktivitás eredményeként értelmezzük.
2000. április 27., csütörtök, 15 órakor
Sajó-Bohus László (Universidad Simón Bolívar, Venezuela):
"Boron Neutron Capture Therapy: recent developments"
Kivonatos ismertetés:
2000. május 4., csütörtök, 15 órakor
Szalay Sándor (Johns Hopkins U., Baltimore, USA):
"Az univerzum görbülete"
Kivonatos ismertetés: