Archívum
Program Archive of the Ortvay Seminar Series 2011 Spring
2011. február 24. , csütörtök, 15 órakor
Derényi Imre (ELTE, Fizikai Intézet, Biológiai Fizika Tanszék):
"Akusztikai illúziók, avagy a hallás biofizikája"
Kivonatos ismertetés:
2011. március 3. , csütörtök, 15 órakor
Szalai István (ELTE, Kémia Intézet, Analitikai Kémiai Tanszék):
"Mintázatképződés kémiai reakció-diffúzió rendszerekben"
2011. március 10. , csütörtök, 15 órakor
Veres Gábor (ELTE, Fizikai Intézet, Atomfizikai Tanszék):
"Az LHC elmúlt évében elért új eredményeink"
Kivonatos ismertetés:Az előadásban a genfi Nagy Hadron Ütköztető (LHC) mellett működő Compact Muon Solenoid (CMS) kísérletben az utóbbi 12 hónapban elért eredményeinket foglalom röviden össze, különös tekintettel az ELTE-s közreműködéssel írt publikációkra. Ezek közül ismertetem a CMS legelső eredményét 7 TeV-es adatokból, ami a részecskék szögeloszlásáról szól. Szó lesz a ritka kvarkokat tartalmazó részecskék keletkezéséről, valamint egy új típusú kétrészecske-korrelációról, ami az LHC első "meglepő" eredménye volt. Végül beszélek majd a CMS nehézion-programjának tavaly novemberi beindulásáról és az azóta elért eredményekről, valamint kitekintést adok az "új fizika" kereséséről és az LHC várhatő jövőbeli programjáról.
Garab Győző (MTA-SZBK, Növénybiológiai Intézet, Szeged):
"A fotoszintetikus fénybegyűjtő antennarendszer
(makro-)szerveződése és szerkezeti flexibilitása"
Mivel a Föld felszínére érkező napsugárzás fotonáramsűrűsége viszonylag alacsony, hatékony fotoszintézis a növényekben csak kiterjedt, magas pigmentsűrűségű fénybegyűjtő antenna rendszer segítségével valósulhat meg. Ezek a lipid membránokba ágyazott önszerveződő szerkezetek elegendő mértékű sugárzást képesek elnyelni és a gerjesztési energiát a fotokémiai reakciócentrumokba továbbítani. A növényekben ez a fotofizikai folyamat széles határok között és viszonylag gyorsan (perces időskálán) szabályozható: gyenge fényen a reakciócentrumok táplálásának kvantumhatásfoka közel 100%, erős megvilágítás mellett a hatásfok ennek töredéke. Íly módon optimalizálható az energiahasznosítás, ill. szabályozó mechanizmusok révén a fotoszintetikus apparátus megvédhető fotooxidációs károsodásoktól. A magas kvantumhatásfokot és annak gyors szabályozhatóságát egyfelől a rendszer nagyfokú rendezettsége és stabilitása, másfelől pedig annak jelentős mértékű szerkezeti flexibilitása teszi lehetővé.
2011. március 24. , csütörtök, 15 órakor
Jánossy András (BME, Fizikai Intézet, Fizika Tanszék, Kondenzált Anyagok MTA-BME Kutatócsoport):
"Mágnesség és elektromos vezetés ,,kétdimenziós'' molekulakristályokban"
2011. március 31. , csütörtök, 15 órakor
Kertész János (BME, Fizikai Intézet):
"Infokommunikációs technológia és emberi viselkedés"
Az infokommunikációs technológia (ICT) gyökeresen átalakítja az életünket. A kommunikácós sebesség növekedése, a gyakorlatilag korlátlan elérhetőség alapjaiban változtatta meg társadalmi szokásainkat, hovatovább magát a társadalmat. A kapcsolatteremtés és –ápolás új lehetőségei egy generáción belül soha nem látott átalakulást idéztek elő a szociális viselkedésben, és éppen napjainkban vagyunk tanui annak, hogy a nyilvánosság által használt ICT-nek történelmi léptékű hatása lehet egy-egy ország sorsának alakulására.
Az ICT fejlődését és annak társadalmi következményeit sokkal egyszerűbb tudományos kutatás tárgyává tenni, mint hagyományos szociális jelenségeket, hiszen a modern elektronikus eszközök minen tranzakcióról digitális jelet hoznak létre. Így hatalmas adattömeg keletkezik, ami egyfelelől orwelli szorongással tölthet el bennünket, másfelől fantasztikus lehetőségeket nyit meg a tudományos kutatás előtt.
Telefonhívások adatai és a belőlük létrehozott hálózat elemzése lehetővé tette, hogy hogy a szociológiában évtizedek óta vitatott Granovetter hipotézisre társadalmi méretű vizsgálatban szolgáltassunk bizonyítékot. Beigazolódott Granovetter képe a társadalom moduláris szerkezetéről és a gyenge kapcsolatok fontosságáról. Megmutattuk, hogy a topológia és a kapcsolatok inténzitása közötti összefüggés mellett még az emberi cselekvés villanásos jellege is hozzájárul ahhoz, hogy a terjedési jelenségek a társadalmi hálózaton igen lassúak.
2011. április 7. , csütörtök, 15 órakor
Domokos Péter (MTA Szilárdtestfizikai és Optikai Kutatóintézet):
"Nemegyensúlyi fázisátalakulás ultrahideg atomokkal optikai rezonátorban"
2011. április 14. , csütörtök, 15 órakor
"Összoktatói értekezlet - új igazgatói pályázat meghallgatása és véleményezése"
Az értekezleten titkos szavazással kell véleményt nyilvánítani az új intézetigazgatói pályázatról. A szavazás abban az esetben érvényes, ha az intézet oktatóinak és kutatóinak legalább 50%-a leadta szavazatát, emiatt fontos, hogy minél többen vegyünk részt az értekezleten!
Egyedüliként Groma István nyújtott be pályázatot, melynek munkaterve alább letölthető.
KÉRJÜK AZ INTÉZET MINDEN OKTATÓJÁNAK ÉS KUTATÓJÁNAK RÉSZVÉTELÉT!
2011. április 28. , csütörtök, 15 órakor
"Ünnepi előadóülés Szépfalusy Péter tiszteletére, közelgő 80. születésnapja alkalmából"
Prof. Robert Graham, University Duisburg-Essen
Ultracold Bosons in Quenched Disorder
Recent progress in the theoretical understanding of ultracold Bose-gases in potentials with quenched disorder is reviewed. This so-called dirty boson problem appeared first with superfluid Helium in porous glasses and is nowadays of renewed practical relevance e.g. in the context of miniaturizing Bose-Einstein condensates on chips. An independent strong theoretical interest derives from the antagonizing competition between Anderson-localization and interaction, and between disorder and superfluidity.
Prof. Imre Kondor, ELTE
Critical phenomena, scaling, universality: From liquid helium to financial regulation
I learned about critical phenomena from Péter Szépfalusy back around 1967, and, thanks to his accepting me as a student and collaborator, I had the great fortune of observing from close the unfolding of a major intellectual revolution culminating in Kadanoff's universality and Wilson's renormalization group. I witnessed the subsequent invasion of a number of fields, from soft condensed matter, nonlinear systems, neural networks, biology, social sciences to finance, by armadas of physicists marching under the banner, made of log-log paper, of universality. I started to discern the limitations of universality driven thinking when pondering chaos in spin glasses, and by now, when my work is mostly about systemic risk and financial regulation, I have come to be convinced that complexity constitutes a formidable challenge, if not an unsurmountable barrier, to our physicist's instinct of reductionism. All this notwithstanding, fond memories of and guidance from those late afternoon discussions in a small office looking out on the darkening canyon of Pushkin street have never abandoned me along my itinerary.
2011. május 5. , csütörtök, 15 órakor
Kiss Ádám (ELTE, Fizikai Intézet, Atomfizikai Tanszék):
"A nukleáris energia szerepe a jövő biztonságos energiaellátásában"
A modern társadalmak működésének egyik alapvető előfeltétele a biztonságos energiaellátás. Az nyilvánvaló, hogy az ásványi energiahordozók meghatározó részarányban történő alkalmazására épülő energiaellátás már középtávon (néhány évtizeden belül) sem tartható fenn. Ráadásul Európa gyengülő hatalmi helyzetében a távoli szénhidrogén-forrásokhoz Közép-Európa egyre nehezebben juthat csak hozzá. Így a nem-fosszilis eredetű energiaforrások alkalmazásának kérdése jövőnk kialakításában döntő szerepet fog játszani. Ebből a szempontból a megújuló energiaforrások és az atomenergia ― mint az egyetlen bizonyított nem-fosszilis alapú energiatermelő nagytechnológia ― alkalmazása jöhet számításba.
2011. május 19. , csütörtök, 15 órakor
Yosef Nir (Weizmann Institut of Science):
"Leptogenesis"
/Marx memorial lecture/
2011. május 26. , csütörtök, 15 órakor
Rienk van Grondelle (VU University Amsterdam):
"Ultrafast Excitation Energy Transfer and the Mechanism
of Non-Photochemical Quenching in Plant Photosynthesis"
2011. június 2. , csütörtök, 15 órakor
Barabási Albert-László (Northeastern University, Boston):